2024/04/27

, , , , , , ,

Julia Seales: Egy ​kifogástalan gyilkosság

Az a helyzet, hogy az Egy ​kifogástalan gyilkosság jött és győzött. Teljesen levett a lábamról, ugyanis ez a regény annyira színes, humoros, kicsit fanyar és minden kétséget kizáróan a valóságtól elrugaszkodott, hogy öröm volt olvasni. Bevallom nem voltak nagy elvárásaim a könyvvel kapcsolatban, igazából már az elején realizáltam, hogy itt aztán nem szabad semmit véresen komolyan venni. Úgyhogy ennek tükrében én úgy hiszem, hogy ezt a könyvet az ember vagy imádni fogja, vagy egyszerűen nem tudja majd hova tenni az egészet. 
Én megsúgom: imádtam!


A történet főszereplője Beatrice, aki a legkevésbé sem felel meg a tökéletes, jól nevelt úri kisasszonyokról alkotott képnek. Merthogy őt csak a gyilkosságok hozzák igazán lázba, ezért is falja oly mohón a londoni magazinok bűnügyi cikkeit, mely érdeklődése miatt - hogy is mondjam -, alkalmatlanná vált a házasságra. Persze őt ez egyáltalán nem zavarja, fittyet hány az elvárásokra és az úri hölgyekkel szemben támasztott normákra, amit egyébként a város alapítója egy többkötetes, rendkívül terjedelmes: Hölgyek kézikönyve nevű útmutatóba részletesen ki is fejtett. Ez a kézikönyv elvileg a helyes viselkedésről szól, de minden kétséget kizáróan olyan patriarchális ostobaságokat tartalmaz, amik nem csak nevetségesek, de rendkívül furcsák is egyben - nem egyszer nevettem fel azok abszurditásán hangosan.

"– A Hölgyek kézikönyve, háromszáznegyedik oldal – felelte Beatrice. – A hölgyek játszhatnak golyókkal… amennyiben ezt biliárdozás közben teszik."

Szóval a lényeg, hogy a város megszállottja eme könyvben foglalt illemszabályoknak, és nem csak abban a formában, hogy igyekeznek mindent szó szerint betartani belőle, hanem még egymásra is kényszerítik mindezt. Gondolhatjátok, hogy milyen merev és szűkös lehetőségekkel teli élete lehetett ott egy kissé különc és szabad gondolkodású fiatal úri hölgynek. 

A történet egyébként egy mocsárral körülvett angol „idilli” vidéken játszódik, ahol Beatrice családja izgatottan várja a közelgő őszi bál eljövetelét, amire a jóképű agglegény, Edmund Croaksworth is jelezte részvételét. Mindannyian kétségbeesetten remélik, hogy a gazdag úriember első látásra beleszeret Beatrice szépséges húgába, de mikor a bál forgatagában az ígéretes agglegény holtan esik össze, a család minden reménye elszáll.


"Egy hölgy mindig egy lépéssel a férfiak előtt jár!"

Na és ekkor lép színre Beatrice, akinek ez lesz az első gyilkossági nyomozása. És bár a Swampshire-i etikett nem engedi, hogy nőként nyomozzon, az illendőség szabályainak megfelelően mégiscsak engedélyt kap arra, hogy a váratlanul felbukkanó csípős humorú, ám rendkívül vonzó Drake nyomozóval együtt göngyölítse fel az ügyet. A duót egy helyi drámaíró hölgy kíséri, kinek hála minden fejezethez egy szórakoztató (és néha igen informatív) perspektívát kapunk.

Ami igazán tetszett a könyvben, hogy ebben a történetben az igazi sztárok; a nők! Minden női karakter nagyon árnyalt és bár első blikkre úgy tűnhet, hogy a történet tulajdonképpen Beatrice önmegvalósításáról és e szűkös mocsári társadalom korlátaiból való meneküléséről szól, de ezen túlmenően az író azért a női önmegvalósítás más fajtáit is rétegezi és feszegeti a többi szereplőn keresztül, akik egyébként a könyv végére megtalálják helyüket a világban.

És hogy hogyan zajlik Beatrice Steele első gyilkossági nyomozása?

Nos, ennek mindenki járjon utána maga. Mindenesetre, akik szeretik az austini környezetet, a Sherlock-féle furfangos nyomozásokat, a humort, na és persze az angol vidéki házak atmoszférája és rejtélyei is meglehetősen izgatják és megdobogtatják a szívét, azoknak bátran ajánlom.

Kiadó: IPC
Eredeti cím: A Most Agreeable Murder
Fordította: Hulse Alexandra Nikoletta
Oldalszám: 384

tovább olvasom Julia Seales: Egy ​kifogástalan gyilkosság

2024/01/20

, , , , ,

Diana Hunt: Jack ​árnyékában

Őszinte leszek: a könyv borítója volt az, ami legelőször megfogott. Ahogy megláttam, rögtön tudtam, hogy ez nekem kell. A tartalmát olvasva pedig úgy gondoltam, hogy minden benne van, amit szeretek; az 1900-as évek ködös Londonjának izgalmas hangulata, koszos sikátorok eldugott sarkaiban elkövetett borzongató gyilkosságok, veszélyekkel teli nyomozás, némi romantika, és ráadásul mindez Hasfelmetsző Jack társaságában? Hát kell ennél jobb olvasmány ebben a szutyok időben?

A történetről röviden annyit, hogy Hasfelmetsző Jack négy év hallgatás után újra sorra szedi áldozatait London utcáin. És a rendőrségen kívül most egy fiatal talpraesett nő is a nyomába ered, akinek segítőtársa is akad egy rendkívül vonzó, ám kissé öntelt férfi személyében. Nem kérdés, hogy ezek ketten vonzódni kezdenek majd egymáshoz, de hogy a közös nyomozásuknak mi lesz az eredménye, azt persze még homály fedi.

Hogy milyen élményt nyújtott számomra a könyv?

Nos, olyan volt, mint egy járni tanuló gyerek, aki az elején még csak csetlik botlik, de egy idő után már erősen és magabiztosan teszi meg az útja hátralevő részét. Szóval a könyv elejét is ehhez hasonlóan kissé összeszedetlennek éreztem, nehezen is fogytak az oldalak. Legfőképp azért, mert Katherine-t egy rendkívül butácska hölgynek éreztem, mert legyünk őszinték: ki az a hülye, aki este kilenc óra után egyedül megy egy temetőbe sorozatgyilkost keresni, úgy, hogy a sötétségtől az orra hegyéig sem lát? Igazából nem is igazán értettem, hogy mi volt ezzel Katherine szándéka, pedig többször is elolvastam ezt a részt. Csak tippelni tudtam: biztos Hasfelmetsző Jack-et akarta leleplezni. Ami ha valóban így volt, márpedig valóban így volt, akkor ez baromi röhejes dolog, mert tegyük fel ha találkozik vele, akkor mi a fenét csinál?? Áhhh… egyértelmű volt számomra, hogy ebben a nőben az egészséges életösztön legapróbb szikrája sem volt meg. Úgyhogy ez a rész volt az, ahol komolyan elgondolkodtam azon, hogy talán jobb lesz félretenni a könyvet egy kis időre, mert ez a fajta ostobaság tényleg kihoz a sodromból. De a könyv felétől szerencsére már kissé jobban felpörögtek az események, és végre úgy éreztem, hogy tartunk valahova.

Ami igazán zavart, hogy a könyv végéig nem derült ki, hogy Khaterine miért akart ilyen elszántan a gyilkos nyomára bukkanni. Arról nem beszélve, hogy túl sok nyomozásban sem volt részem, mert Katherine csak ide oda rohangált, mindenféle kidolgozott terv és eredmény nélkül. Talán csak a végén voltak jó ötletei, amikor is végre sikerült kissé összeszednie magát, de még ekkor sem éreztem túl éles elméjűnek szegénykét.

Ami igazán tetszett a könyvben, az Hasfelmetsző Jack naplóbejegyzései voltak, amik tényleg izgalmas színfoltjai lettek a történetnek. Na és ez az egész Hasfelmetszős koncepció és háttér is remek ötlet volt az írónőtől. Tetszett a könyv hangulata, nagyon jól átjött a sötét sikátorok és kétes lebujok mocskos világa, és a történet vége is nagyon meglepett. És pont ez volt az, ami kifejezetten tetszett és kissé, ismétlem kissé elhomályosította azokat a negatív dolgokat, amik miatt panaszkodtam fentebb.

Összességében nem bántam meg, hogy időt szántam a könyvre, mert bár a várt katarzist nem kaptam meg és a történet vége is hagyott némi hiányérzetet maga után, de a maga műfajában egészen jó szórakozást nyújtott és sikerült néhány röpke órára teljesen kikapcsolnia.

Kiadó: Pitypang
Oldalszám:320


tovább olvasom Diana Hunt: Jack ​árnyékában